Notice: Undefined variable: ub in /home/kobimor1/saniyedis.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 269

Notice: Undefined variable: ub in /home/kobimor1/saniyedis.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 281

Deprecated: strripos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /home/kobimor1/saniyedis.com/mipanel/config/fonksiyon.php on line 281

Merhaba !

Bizimle iletişime geç
Hızlı Ve Kaliteli Çözümler İçin "Özel Saniye Çok Amaçlı Diş Protez Labaratuarı "
(0544) 910 67 77
detay

Metal Üstü Porselen

Metal Diş Kaplaması

Metal kaplama diş; çeşitli nedenlerde kron harabiyetine uğramış dişleri korumak amacıyla uygulanan ve üretiminde sadece metal alaşımları kullanılan sabit protezlerdir. Bu kaplamalar; ısırma ve çiğneme kuvvetine karşı oldukça iyi dayanır ve muhtemelen aşınma bakımından en uzun süre dayanan restorasyon türüdür. Dişte çatlama veya kırılma problemlerinin oldukça nadir görüldüğü metal kaplamaların en önemli dezavantajı ise metalik renkli görüntüsüdür ve estetik beklentinin olmadığı azı dişleri için çok iyi bir seçim olabilir.

Pratikte metal diş kaplamasında en sık kullanılan alaşım çeşitleri:

  • Krom kobalt alaşımları
  • Krom-nikel alaşımları
  • Altın alaşımları
  • Platin, paladyum ve titanyum grubu metaller

Metal Destekli Porselen Diş

Metal destekli porselen diş; hasar görmüş dişlerin korunması amacıyla yapılan, metal bir altyapının üzerine yüksek sıcaklıklarda kaynaştırılan porselenden mamül kaplamalardır. Metal; dişin ihtiyaç duyduğu dayanıklılığı ve stabiliteyi, beyaz renkli porselen ise iyi bir estetik görünüm elde edilmesini sağlar.

Doğal dişlerle uyumlu renklerde üretilebilen bu kaplamalar, metal desteksiz porselenler geliştirilene kadar uzun yıllar boyunca en estetik diş kaplaması olarak başarı ile uygulanmıştır.

İyi bir ağız bakımı ve düzenli fırçalama ile bu kaplamalar oldukça uzun bir süre ağzıda kalabilir. Metal destekli porselen dişlerin kullanım ömrünü nasıl uzatabileceğinizi ilgili yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Metal Destekli Porselen Kaplama Diş Çeşitleri

Metal yapı, farklı alaşımların bir kombinasyonu olarak elde edilir. Bu yapı türü, metal destekli porselen kaplama fiyatını belirleyen faktörlerden biridir. Metal destekli porselen diş kaplama çeşitleri şunlardır:

  • Ana Metal Alaşım Destekli Porselen: Adından da anlaşılacağı gibi burada tercih edilen yapı, diş hekimliğinde popüler bir şekilde kullanılan ana metallerin bir kombinasyonudur. Bununla birlikte bazı hastalar, nikel gibi bazı ana metallere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Asil metal kaynaklı kaplama türünü seçmek alerjik reaksiyon riskini azaltır.
  • Titanyum Alaşımı Destekli Porselen: Titanyum alaşımları, altın gibi asil metallerin sahip olduğu özelliklere sahiptir. Bu tür, üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı implant ve diğer diş protez türleri için son derece faydalıdır. Titanyum metal alaşımı altyapılı porselen diş kaplaması, ana metal alaşımlarından daha iyi özelliklere sahiptir. Ancak altın alaşımları bütün bunlardan daha da iyi özellikler taşır.
  • Altın Alaşımı Destekli Porselen: Altın alaşımları, en iyi özellikleri sunar, yüksek oranda dayanıklıdır, sağlamdır ve hiçbir şekilde alerjik bir reaksiyona neden olmaz. İsmi altın olsa da bu altın alaşımı, altın, platin, gümüş, paladyum, bakır ve kalayın birleşiminden elde edilir. Altın alaşımında var olan ilk dört metal, üstün özelliklere sahip oldukları için asil metaller olarak isimlendirilir. Son iki metal ise ana metaller olarak bilinir. Altın diş kaplamasında yer alan asil metallerin oranı ne kadar yüksek olursa, fiyat da o denli yüksek olur